ODAKLANMA VE KONSANTRASYON SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?


Pek çok danışanım bana şu sorularla geliyor.
“İşime Konsantre olamıyorum, ne yapmalıyım?
Odaklanma sorunu yaşadığım için işimde başarısız oluyorum.
Çocuğum neden derslerine konsantre olmakta zorlanıyor?”

Bu nedenle birçok kişi konsantrasyonlarını güçlendirmek için değişik yollara başvurmakta.
Fakat bu konudaki tüm çabalar boşuna! Peki, bu durumda ne yapmalı?

Konsantrasyon Nedir?


Belirli bir objeye, işe, içinde bulunan duruma odaklanmak ve sadece yapılan işe kendini vermeye konsantre olmak denir. Konsantrasyon bozukluğuysa bu sürecin geçici ya da kalıcı olarak bozulması halidir. Hemen hemen hepimiz hayatımızın belirli bir döneminde bu durumu deneyimlemişizdir. Konsantre olabildiğimiz anlarda hayatın bizim için daha verimli, işimizdeki üretkenliğimizin arttığını, ilişkilerimizin yapıcı hale geldiğini, olduğunu, kısaca genel olarak tüm yaşantımızın daha kaliteli hale geldiğini görmüşüzdür.


Başarının Anahtarı: İlgi Duymak

Çocuklar, sınıflarında ders saatinde pencereden dışarı bakarlar. Öğretmenlerini dinlemek yerine akılları başka yerlerde dolanır. Bu, neyin işaretidir? Bu konu ya da dersin o çocuğun ilgisini hiç çekmiyor olduğunun işaretidir. Bizler ise kalkıp çocuklarımızı ders çalışmaları için zorluyoruz. Doğru yöntem bu değildir.
Eğer bir konu ilginizi çekmiyorsa odaklanma zorluğu yaşarsınız. Eğer ilginizi çekiyorsa, onu severek yapıyorsanız, o konuya kendiliğinden konsantre olursunuz. Sonrasında da başarı da konsantrasyonun en yakın dostu olarak önümüzde belirir.


Herkes Konsantre Olabilir!

Ne yazık ki bu hayat şartlarında sevmediğimiz birçok şeyi sürdürmek zorunda kalıyoruz. Bu sizi şaşırtabilir ama aslında herkes her işe, objeye, o anda ilgilendiği konuya, derse konsantre olabilir. Nasıl mı? Zihninin dizginlerini ele alarak…

Tek bir zihne sahip olduğumuzu düşünecek olursak konuyu daha kolay anlayabiliriz. Bu aynı zihin, bazı konulara konsantre olabilirken, bazı konulara odaklanamayabilir. Hayatımızda dikkatimizi verebildiğimiz en azından bir konu vardır. Yani; odaklanma, zihne öğretilmesi gereken bir şey değildir, çünkü zaten kişi bu beceriye sahiptir. Zihin tıpkı bir mercek gibidir. Nasıl ki mercek, güneşten gelen ışınları bir araya toplayıp altında bulunan kağıt parçasını yakabiliyorsa, aynı şekilde konsantrasyon merceği de, zihinden gelen enerjileri bir yere (konuya, işe, kişiye, duruma) odaklar ve orayı yakar.

Size tavsiyem, ilgi duyduğunuz konulara dikkatinizi vermeniz olacaktır. İlgi duymadığınız konuları hayatınızdan yavaş yavaş silmeli, zamanınızın daha büyük bir kısmını sevdiğiniz işlerle uğraşarak geçirmelisiniz. Sizi mutlu kılan/ başarıya götüren şey, odaklanmış zihinle yapılan işlerdir. Başarılı kişilerin hayatlarına baktığımızda, onların gece-gündüz hep sevdikleri, ilgi duydukları, merak ettikleri şeylerle uğraştıklarını görebilirsiniz. Hatta bu kişiler zamanın nasıl akıp gittiğini farkına bile varmazlar. Siz de bunu yapabilirsiniz. Yeter ki sevdiğiniz bir işle uğraşın. Çünkü bu potansiyel herkeste mevcuttur. Aradaki tek fark; onların kendi yollarını bulmuş olması, sizin ise hâlâ çıkmaz yolda ilerlemek için çaba harcıyor olmanızdır. Bu nedenle ilgi alanlarınızı tespit etmeli ve kendi yolunuzda ilerlemelisiniz.


Konsantrasyon Bir Sanattır

Zihnin odaklanmasını sağlayacak birçok egzersizden bahsetmek mümkündür. Bu teknikleri düzenli bir şekilde uyguladığınızda hayatınızdaki değişikliklere inanamayacaksınız. İlk başta deli olan zihin zorlanacak, öfkeli bir at gibi tekmeler savuracaktır. Ama siz hem disiplinli hem de istekli bir şekilde uygulamanıza devam ettiğinizde, atın evcilleştiğine şahit olacaksınız. Zihniniz keskin bir hale gelecek, her konuda kendinizi güçlü hissedeceksiniz.

Zihniniz keskin hale gelince de;
1- Ne düşünürseniz gerçekleşecek.
2- Para kazanma, işte-okulda başarılı olma, özel hayatınızda mutluluk gibi istek/arzularınıza hızlı bir şekilde ulaşmanız mümkün olacak.

KONSANTRASYON sanatını uygulayarak, içinizdeki ilham kaynağına ulaşabilir, yaratma cesaretine tekrar sahip olabilirsiniz.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.