Kaliteli Yaşama Sanatı Öğretisi Nedir?Bu dünyadaki herkesin tek bir amacı vardır: Mutluluğu yakalamak...

. İstek/arzularımızı gerçekleştirmek, iyi bir eğitim almak, zengin olmak, sevdiğimiz bir işle uğraşmak, kariyer sahibi olmak, güzel-çekici olmak, bunlara sahip olmak için para harcamak vb. birçok hedefe sahibiz. Kısacası, doğduğumuz andan itibaren çabalarımızı hep mutlu olmak uğruna gösteriyoruz.

Hepimiz, bedensel, zihinsel-duygusal, mesleki, sosyal-çevresel alanlarda potansiyelimizi ortaya çıkarıp, tasarladığımız hedeflere ulaşabilmeyi yani “Kaliteli Yaşam” a sahip olmak istiyoruz.KALİTELİ YAŞAMA SANATI öğretisiyle; aradığınız mutluluğu, huzuru, başarıyı yakalamak, yani her alanda hedeflerinizi gerçekleştirmeniz mümkün.Kaliteli Yaşam Danışmanı Ramaray Hakdan Agun, bu öğretiyle MINDFULNESS teori ve uygulamalarını bir araya getirerek geliştirdiği özel teknikleri kurum/kuruluş/bireylerle paylaşıyor..


Çevresel faktörler, mesleki yaşamımız, sosyal yaşamımız, sağlığımız, en önemlisi de düşüncelerimiz bizim yaşam kalitemizi belirliyor. Aslında bu hayat şartlarında sevmediğimiz birçok şeyi sürdürmek zorunda kalıyoruz. İsteklerimiz, arzularımız ise katlanarak artıyor. Düşüncelerimiz, hep geçmişte yaşamış olduğu olumsuzluklarla meşgul olmayı sürdürüyor. Böylece ağırlaşıyor, enerjimizin yanında gücümüz de tamamen tükeniyor.Peki bu durumu nasıl tersine çevirebiliriz?

Psikoloji, zihin ve davranış bilimi olarak tanımlanır. Tüm psikolojik problemlerin ya da davranışlarımızın kaynağı zihindir. Yaşadığımız, içinde bulunduğumuz dış, yani maddi dünya hakkında çok şeyler bilmemize rağmen, maalesef iç dünyamızın zenginliğinden tamamen habersiziz.

Tüm isteklerimizi gerçekleştirenin, bizi mutlu ya da mutsuz edenin aslında “zihnimiz” olduğunu biliyor muydunuz?. Beden değil, ruh değil.

Yaşamımızı kaliteli hale getirebilmemiz için,

geliştirmemiz, güçlendirmemiz, kontrol etmemiz gereken tek şey;

zihindir.

Mindfulness (Farkındalık) Ne Demektir?

Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) Programı Kurucusu Dr Jon Kabat-Zinn, Mindfulness’ı şöyle tanımlıyor:

“İçinde bulunduğumuz ana, ön yargısız, bilinçli olarak, dikkat ederek farkındalığımızı artırmaktır. Zihninizde ne olduğunu bilmektir.”

Genel olarak uygulanan Mindfulness programları; meditasyon-nefes-günlük hayatta farkındalık diyalogları uygulamaları içermektedir. Aslında günlük hayatta doğrudan uygulayabileceğiniz yöntemleri de içeren çok geniş/derin bir alandır.

Kaliteli Yaşam Danışmanı Ramaray Hakdan Agun MINDFULNESS ’ı şöyle tanımlıyor.

Ne yaparsanız yapın, hangi eylem içinde olursanız olun şu üç şeye dikkat etmeniz gerekir:

Şimdi(Zaman)
Ne yapıyorsanız sadece şimdi gerçekleşmektedir. Geçmiş yok, gelecek yok. Sadece bu an vardır. Biz nereye gidersek, o zamanda yaşıyoruz. Her zaman “şimdiyi”, “bu an”ı yakalayın. Yemek yiyor, seyrediyor ya da çalışıyor olabilirsiniz. Sadece orada olun.

Burada(Mekân)

Nerede olursanız olun mekân, o mekândır. Düşünceleriniz başka yere gitmesin. Örneğin bir restoranda yemek yiyorsunuz. Ama siz hâlâ gittiğiniz tatilde ya da dünkü toplantıyı düşünüyorsunuz. Konu ne olursa olsun neredeyseniz orada olun!

Bu(Konu)

Hangi eylem içinde olursanız olun, sadece o eyleme konsantre olun. Yemek yiyorsanız tamamen yemeğe konsantre olun. Çoğumuz yemek yerken yanımızdakiyle sohbet ederiz, cep telefonumuzla uğraşırız, gazete-kitap okuruz veya düşünürüz. Oysa konu, o konudur. Aklınız başka bir şeyle meşgul olursa ne yediğinizin farkında bile olmayacaksınız.

“Mindfulness (farkındalık), mutlu olma sanatıdır”.

Ne yaparsanız yapın her zaman; o anda olun, o mekânda olun ve o konuda olun.
Bu uygulamayı deneyip yaşam biçimi haline getirdiğinizde inanılmaz sonuçlar ile karşılaşacaksınız.

Kaliteli Yaşam İçin Beden Ve Zihin Egzersizleri

Kişinin; mutlu, sağlıklı, dengeli bir yaşam oluşturabilmesi; Kaliteli Yaşama Sanatı-Mindfulness (Farkındalık) tekniklerini öğrenerek, ardından da günlük yaşamında düzenli pratik yaparak hayata geçirmesiyle mümkündür.


Beden ile zihin birbirinden ayrı düşünülemez. Bedenimizi rahatlatırsak, esnetirsek zihnimiz de rahatlayacak, esneyecektir

Örneğin, vücudunuzu fiziksel olarak beğenmediğinizde veya hasta olduğunuzda moraliniz bozulur. Saçlarınız dökülmeye başladığı zaman mutsuz olursunuz ya da vücudunuz fit-güzel olduğu zaman mutlu hisseder, keyifli olursunuz. Aynı şekilde zihniniz sıkıntılı ise, acı çeken bedeninizdir, yüz kaslarınızdan hemen belli olur ya da MUTLU hissediyorsanız yüzünüzde gülümseme belirir.

Yaşamın her alanında pratiğe geçirilebilecek Mindfulness egzersizleriyle; hem fiziksel olarak (güzel-sağlıklı), hem de zihinsel olarak (güçlü, dengeli, hedeflerine ulaşabilen) kendinizi iyi hissederek yaşam kalitenizi arttıracaksınız.

Bu çalışma; beden ve zihne yönelik sekiz aşamada uygulanan teknikleri içermektedir.4 Adımda Sağlıklı Bir BedenEğer bu bedende yaşıyorsak ona iyi bakmamız gerekir. Bedenimiz tıpkı bir ev gibidir. Evimizde rahat etmek istiyor, evde olmaktan keyif/zevk almayı arzu ediyorsak onu sıcak, temiz-bakımlı tutmalıyız. Kısacası bedenimiz, zihnimizi rahatlatmak için çok önemli bir araçtır.Rahatlama/Relaxation (Doğru dinlenme/gevşeme): Bizler değişik eylemler yaparak, özellikle gereksiz düşüncelerimizle, her yönden çok enerji kaybediyoruz. Bedenimizi aynı zamanda zihnimizi şarj etmemiz gerekir. Bu ancak uygun rahatlama yoluyla mümkündür.

Hareket: Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için hareket şarttır. Hareket yapmak kendimizi iyi hissetmemize, sık sık hastalanmamamıza, çabuk iyileşebilmemize, kan dolaşımımızı hızlandırarak canlanmamıza, sinir sistemimizi güçlendirmemize, böylece genç kalmamıza, hatta ömrümüzü bile uzatmamıza yardım eder.

Nefes: Nefes, bütün canlı varlıkları hayatta tutan yegâne şeydir. Nefesin içinde, prana (enerji) vardır. Havada, suda, besinde, düşüncede, davranışta, sözde, renkte, müzikte, bütün eylemlerde kısacası her yerde Parana yani hayati enerji vardır. Vücudun harekete geçmesi ya da herhangi bir eylemin gerçekleşmesi de bu güce bağlıdır. Doğru Nefes (Pranayama) egzersizleri sayesinde bu hayati enerji yönlendirilerek, zihnin dengede kalması sağlanır.

Beslenme: Sağlık en büyük zenginliktir. Ne yerseniz O’sunuz. Besinler, fiziksel olarak vücuda; kalori, protein, yağ, karbonhidrat, mineral sağlar. Bunun yanı sıra besinlerin içerdiği öz (enerji), duygularımızı şekillendirir. Saldırganlık, şiddet, korku, sinirlilik, heyecan, hırs, tutku, endişe, kıskançlık, öfke, alınganlık, negatif düşünce, sevgi, hoşgörü, sabır gibi duygular; beslenme alışkanlığıyla doğrudan bağlantılıdır. Beslenme farkındalığı ile hem size enerji kazandıran yiyecekler hakkında bilgi sahibi olacaksınız hem de hastalıklarınızı minimuma indirme yollarını öğreneceksiniz.4 Adımda Sağlıklı Bir ZihinBizi başarıya götüren, istek ve arzularımızı yerine getiren, kısaca tüm işlerimizi gerçekleştiren hep zihindir. Yaptığımız her şeyde göz ardı ettiğimiz muazzam bir güç kullanmaktayız: Zihnimizi. Aslında zihnimizin gücünü tanımıyor, bu nedenle onu nasıl en verimli şekilde kullanacağımızı bilemiyoruz.

Pozitif Düşünce: Genellikle yarısı su dolu bir bardağın, sadece dolu olan kısmını görmek, pozitif düşünce olarak algılanır. Fakat gerçek, bu bardağın yarısının da boş olduğudur. Pozitif düşünce, bardağı bütünüyle görebilmektir, yani her şeyi, tüm ikilemleri (aşk-nefret, doğum-ölüm, zenginlik-fakirlik, sağlık-hastalık vs.) olduğu gibi görebilmek, kabul edebilmektir.

Konsantrasyon: Sık sık "konsantrasyonum çok bozuk, bir türlü odaklanamıyorum" gibi ifadeler duymaktayız. Bu nedenle ise, birçok kişi konsantrasyonlarını güçlendirmek için değişik yollara başvurmaktadır. Fakat bu konudaki tüm çabalar boşuna! Bu sizi şaşırtabilir ama aslında herkesin konsantrasyonu güçlüdür, herkes konsantre olabilir.

Meditasyon: Zihin yoluyla elde ettiğimiz bütün mutluluklar geçici aynı zamanda kısa sürelidir. Tıpkı gölün yüzeyi dalgalarla çalkalandığında dibinin görülememesi gibi, zihinde dalgalanan düşünce, istek, arzular ile öz'ü de görmek mümkün olmaz. Uzun süreli mutluluğa-gerçek huzura ulaşabilmenin yolu; zihni berraklaştırıp ötesine geçmektir. Meditasyon, “İçe yapılan yolculuk”tur. Bu yolcukla kişi, kendi sesini duyar, kendisini görür, sonunda da kendi özüne ulaşır. Anı yakalar.

Farkındalık ve Duyarlılık: Farkındalık teknikleri ile; zihninizi her zaman taze-canlı tutmayı öğrenebilirsiniz. Dünyadaki her şey değişim içindedir. Şu an, bir önceki andan farklıdır. Bugünkü güneş, dünkü güneşten farklıdır. İçmek için kendi bardağınıza koyduğunuz çay, arkadaşınızın bardağına koyduğunuz çayla aynı değildir. Enerjiler her an değişmektedir. Bu değişimler herkesi farklı etkilemektedir. Başka bir deyişle; bu dünyadaki hiçbir şey monoton değildir.

Kaliteli Yaşama Sanatı Tekniklerinden Kimler Yararlanabilir?KALİTELİ YAŞAM DANIŞMANI Ramaray’ın öğrencileri-danışanları arasında; Türkiye’nin-dünyanın önde gelen sanatçıları, bilim adamları/kadınları, profesörler, sporcular, siyasetçiler, iş adamları/kadınları, üst düzey yöneticiler, doktorlar, mühendisler, ev hanımları, her meslek dalından kişiler, öğrenciler, çocuklar vs. kısacası toplumun her kesiminden çok değerli insanlar vardır.

Kaliteli Yaşama Sanatı öğretileri ile yüksek rekabetli iş hayatında başarılı olmanın, kariyerlerinizde bu başarıyı sürdürmenin sırlarını öğreneceksiniz.

• Yönetici-çalışanların motivasyonu yükseltmeye/verimliliğini arttırmaya çabalayan kurumlar
• İş hayatında başarılı-verimli bir çalışma ortamı yakalamak isteyen yöneticiler- işverenler-çalışanlar
• Yaşadığı problemler, acılar, stres, öfke vb. sorunları yönetme becerisi kazanmayı arzulayan bireyler
• Spor, Bilim, sanat, eğitim, akademik hayatında başarıyı yakalamayı hedefleyen profesyoneller
• Liderlik, zaman yönetimi, stres yönetimi, problem çözme, karar verme, insan ilişkileri gibi konularda kendini geliştirmeyi ön planda tutan bireyler

Not: Kurumlara uygulanacak programlar/süresi kurumun ihtiyaçlarına göre belirlenecektir. Lütfen bizimle talepleriniz için iletişime geçiniz.Farkındalık (Mindfulness) Yaşamınızda Neden Gereklidir?Kaliteli Yaşam ve Mindfulness (Farkındalık) egzersizlerini uyguladıkça kendinizi rahat, huzurlu, güvenli hissederek yaşamdan daha çok keyif alacaksınız

Mindfulness (Farkındalık);
• Yaşamdan zevk alma duygusunu güçlendirir.
• Kendinizi tanımanıza yardım eder.
• Hayatınızdaki stres, çelişkiler-zorluklar ile baş etme yollarını öğretir.
• Daha istikrarlı, daha çok yaşayan, daha çok odaklanmış bir zihne sahip olmanızı olanaklı kılar.
• Şu anda tam anlamıyla olabilmek yanında bu anı yaşamayı öğretir.
• Hem düşüncelerinizi hem de duygularınızı daha iyi kontrol edebilmenizi sağlar.
• Ev-iş hayatınızdaki zorlu insan ilişkilerinin üstesinden gelmenizi sağlar.
• Zihinsel güç-esnekliği geliştirir.
• Bilinç düzeyini yükselterek farkındalığı arttırır.
• Hafızanın yanında iradeyi de güçlendirir.
• Öğrenme yeteneğini geliştirir.
• Beyin fonksiyonlarını güçlendirir.
• Daha duyarlı, sabırlı, hoşgörülü yapar.
• İç görüyü arttırır, bilgelik kazandırır.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.